Comiesięczna składka zdrowotna umożliwia korzystanie ze świadczeń w ramach NFZ. W przypadku usług stomatologicznych jest to 600 zł, które można wykorzystać już od tego roku. Jak się okazuje, nie każdy korzysta z tej możliwości, mimo iż ma do niej prawo.
Ceny usług stomatologicznych rosną bardziej niż inflacja w całym sektorze zdrowia. Widać to w perspektywie kilku lat oraz ostatnich miesięcy. Ta różnica wciąż będzie się pogłębiać. Skąd bierze się nagły wzrost cen? Wyjaśnia ekspert.
W ramach wsparcia dotyczącego ulgi rehabilitacyjnej, wypełniając zeznanie podatkowe, można odzyskać wydaną kwotę na leczenie ortodontyczne lub protetyczne. Do spełnienia są jednak pewne warunki.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, wzrost cen usług stomatologicznych w ujęciu rocznym wyniósł 8,4 proc., co znacznie przewyższa ogólny wzrost cen usług, wynoszącą 6,7 proc. Eksperci przewidują, że dynamika wzrostu cen jest tak duża, że powinniśmy się przygotować na podwyżki dwucyfrowe. Czy Polaków będzie stać na opiekę stomatologiczną?
- Ludzie są często zdziwieni, że myją zęby źle. Dzieci uczy się w przedszkolu mycia zębów, a potem - nikt już o tym nie mówi - mówi w rozmowie z nami dr Karolina August, stomatolog. Dlaczego Polacy nie myją zębów? Aż 800 tys. z nas, jak wynika z sondaży, nie ma w domu nawet szczoteczki do zębów. Nie mówiąc już o tym, że dzieci nie myją zębów, bo… nikt ich tego nie uczył. - Dziecko samo sobie zębów nie umyje, ale nikt nie mówi rodzicom, że zęby trzeba szczotkować już od pojawienia się pierwszego zęba. 99 proc. dorosłych Polaków ma próchnicę. A do dentysty trafiają dopiero wtedy, kiedy ból uniemożliwia im funkcjonowanie. - Ci pacjenci trafiają na ogół w stanie bardzo poważnym, a są takie osoby, które nie były u dentysty przez 20 lat. Ci ludzie mają taką traumę, że nie chodzili do dentysty - dowiadujemy się.
Polska uplasowała się na 4. miejscu wśród krajów Unii Europejskiej w odniesieniu do szybkości wzrostu cen u dentysty w sierpniu 2024 r. (0,51 proc). Zmieniające i wyższe ceny zanotowano jedynie w takich krajach jak Rumunia, Chorwacja oraz Irlandia.Dla porównania, w jedenastu państwach UE ceny usług stomatologicznych w lipcu 2024 r. nie zmieniły się w ogóle, a w jednym spadły.